Filtry

Optymalne działanie odkurzacza zapewniają nie tylko wysokiej jakości worki. Większość odkurzaczy posiada jeden lub kilka filtrów dbających o dobrą jakość powietrza.

Filtr silnika: Filtr silnika chroni silnik. Wychwytuje duże cząstki kurzu i nie pozwala przedostać im się do silnika. Filtr ten jest filtrem gruboziarnistym.

Mikrofiltr: Mikrofiltr filtruje powietrze wydmuchiwane z odkurzacza. Wychwytuje drobne cząstki kurzu.

Filtr węglowy: Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza przechodzi najczęściej obok silnika i może dlatego wydawać woń stęchlizny. Filtr węglowy nie tylko wychwytuje drobne cząstki kurzu, lecz neutralizuje również nieprzyjemne zapachy. Molekuły przykrych zapachów wiązane są przez węgiel, dzięki temu wydmuchiwane powietrze jest pozbawione zapachu. Filtr węglowy zalecany jest szczególnie właścicielom zwierząt domowych i palaczom.

Filtr HEPA: Filtr HEPA oczyszcza wydmuchiwane z odkurzacza powietrze z zapachów i najdrobnych cząstek, jak pyłki kwiatowe, naskórek zwierząt i roztocza. Filtr polecany jest szczególnie osobom uczulonym na kurz domowy i osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Filtr HEPA usuwa do 99,9% wszystkich cząstek większych niż 1 mikron (jedna tysięczna milimetra). Skrót HEPA oznacza High Efficiency Particulate Air.

Wszystkie filtry należy wymieniać wraz z co 5 workiem lub po zapaleniu się kontrolki filtrów na odkurzaczu.

Należy regularnie prać filtry, które są do tego przeznaczone. Po wysuszeniu można je ponownie umieścić w odkurzaczu.